Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Türkiye Oyuncak Müzeleri

Türkiye Oyuncak Müzeleri

Türkiye Oyuncak Müzeleri
Türkiye Oyuncak Müzeleri

Türkiye Oyuncak Müzeleri , Sunay Akın’ın 2005 yılında İstanbul’da açtığı müze ile gündeme gelen oyuncak müzelerinin tarihi aslında ülkemizde 1990’lı yıllara dayanıyor. Çocukların ve hayatı boyunca çocuk yanlarını kaybetmeyenlerin en sevdiği şeylerden biri olan oyuncaklar, hayatımızda tahmin ettiğimizden daha geniş bir alan kaplıyor.
Kaç yaşında olursanız olun, Türkiye’nin en iyi oyuncak müzeleri sizi büyülü bir yolculuğa çıkaracak. Şimdi çocukların bayılacağı 8 oyuncak müzesi ile tanıştıralım sizleri…

💫 İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul oyuncak müzesi
İstanbul oyuncak müzesi

 

Türk şair ve yazar Sunay Akın, Türkiye’nin ilk özel oyuncak müzesini 23 Nisan 2005’te açtı. Müzenin açılış tarihi Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamak için belirlendi. Sunay Akın, 15 yılı aşkın süredir koleksiyonunu genişleterek 7000 adet antika oyuncak topladı. Dört katlı bu müzede 4 binden fazla oyuncak sergileniyor. İstanbul Oyuncak Müzesi, hayallerin ve bilimin tarihini oyuncakların diliyle anlatıyor. Oyuncakların hikayeleri ziyaretçilere bir dünya tarihi sunarken, onların geçmişine giden kapıları da aralıyor…

💫 Kartal Masal Müzesi 

Kartal Masal Müzesi 
Kartal Masal Müzesi

Masal Müzesi, İstanbul Anadolu yakasında Kartal ilçesinde yer alıyor. Kartal’ın Yakacık semtindeki müze pazartesi hariç tüm günler açık. Giriş ücreti ise bulunmuyor. Belediyeye ait bu müze ücretsiz gezilebiliyor..

 

Daha bahçesinden girer girmez sizi oyuncakların karşılayacağı bir müze burası. Kartal Masal Müzesi yine Sunay Akın’ın küratörlüğünde 2017 yılında kapılarını açtı. Diğer müzelerden farklı olarak masallara özel oyuncakların yer aldığı bölümler var. Müzede çocuklara özel etkinlikler de var.

💫 Ümran Baradan Oyuncak Müzesi

Ümran Baradan Oyuncak Müzesi
Ümran Baradan Oyuncak Müzesi

Müze, 2004 yılında dünyaca ünlü seramik sanatçısı Ümran Baradan tarafından kurulmuştur. İzmir’in Konak ilçesinde bulunan müzede dünyanın her yerinden birçok oyuncağı görmek mümkün. Müzede 1800’lü yıllardan kalma oyuncakların yanı sıra ilk gerçek saçlı bebek, oyuncak arabalar, bebek evleri, peluş ve masal kahramanları gibi oyuncaklar sergileniyor. Müzeyi gezerken zengin bir hayal dünyasına konuk olacaksınız.

💫 Antalya Oyuncak Müzesi

Antalya Oyuncak Müzesi
Antalya Oyuncak Müzesi

23 Nisan 2011 tarihinde açılışı yapılan Antalya Oyuncak Müzesi, 19. ve 20. yüzyıldan günümüze ulaşan yaklaşık 3000 oyuncağı bulunmaktadır. Sembolü kağıt gemi olan müze şehrin en çok ziyaret edilen müzesi ünvanını taşımaktadır. Her odasında ayrı bir konsept, ayrı bir atmosfer ile eğlenceli vakitler geçirmenize yardımcı olacağını düşünüyoruz. Bu müze her yaş grubuna hitap edecek etkinlik ve koleksiyonlar içermektedir. Çocuklarınız ile birlikte sizin de geçmişe ufak bir ziyaret gerçekleştireceğinizi umuyoruz

DETAYLI BİLGİ İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

💫 Bademler Köyü Oyuncak Müzesi

Bu oyuncak müzesi 1990 yılında arkeolog Musa Baran tarafından İzmir’in Urla ilçesine bağlı Bademler Köyü’nde kurulmuştur. Tarihin birçok dönemine ait oyuncaklara ev sahipliği yapan müzede, geçmişte çocukların oynadığı oyunlarla ilgili yazılar da yer alıyor. Diğerleri gibi yeni dönem bebekler arabalar bakımından zengin olmasa da görülmesi kültürel açıdan önemli bir yerdir.

💫 Gaziantep Oyuncak Müzesi

Gaziantep Oyun ve Oyuncak müzesi de mekanı ile büyüleyen yerlerden birisi. Müze, avlulu, tarihi bir Antep evi içerisinde yer almaktadır.

Müze, bu konuda Türkiye’nin dördüncü müzesi olma özelliğini taşıyor. Müzede 1700 ile 1990 yılları arasına ait oyuncakları görebilirsiniz.

9 ayrı bölümlü müzede 600’e yakın oyuncak var. Oyuncakların bir kısmı el yapımı bir kısmı ise fabrika üretimi. Ayrıca Dünya Çocukları Bölümü’nün ziyaretçileri için bir sürprizi var. Diğer oyuncak müzelerinden farklı olarak bu bölümde dünyanın her yerinden çocukların yöresel kıyafetleriyle maketlerini görebilirsiniz.

Müze Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde yer alıyor.

💫 Ankara Oyuncak Müzesi

Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi, 23 Nisan 1990 tarihinde Prof. Dr. Bekir Onur tarafından açılmış. Müze sadece anılarda yolculuk yaptırmayı değil, Türkiye’nin çocuk tarihine de kaynaklık etmeyi amaçlıyor. Yaklaşık 2000 oyuncağın bulunduğu müzede 5 bölüm var.

Birinci bölümde Eyüp oyuncakları gibi geleneksel, el yapımı oyuncaklar bulunuyor.

Oyuncak müzesinin ikinci bölümünde fabrika üretimi oyuncaklar var. Bu oyuncaklar ise metal, ahşap ve ayrıca plastik gibi yapıldıkları malzemelere göre kategorize edilmiş.

Üçüncü bölümde ise oyuncak müzesinin ev sahipliği yaptığı en eski oyuncaklar yer alıyor. Bunun yanı sıra en eskisinin tarihi 1890 yılına uzanan bölümün ismi ise yabancı oyuncaklar. Ayrıca 90’larda çocuk olduysanız bu bölüm tam size göre. Yurt dışından gelen o hayran olduğunuz oyuncaklar işte bu bölümde sergileniyor.

Oyuncak müzesinin dördüncü bölümü arkeoloji tutkunlarını ilgilendiriyor. Bunun yanı sıra Antik oyuncaklar bölümünde, Türkiye’nin çeşitli arkeoloji müzelerinde sergilenen oyuncakların kopyaları var.

Beşinci ve son bölüm ise yeni oyuncaklar için ayrılmış. Burada ise çizgi film karakteri gibi popüler kültür etkisi ile üretilen yeni oyuncaklar sergileniyor.

Müze, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Cebeci kampüsü, Cemal Gürsel Caddesinde.

💫 Ekolojik Oyuncak Müzesi

Samsun’un Tekkeköy ilçesinde bulunan Ekolojik Oyuncak Müzesi, 2018 yılında hizmete açılmıştır. Tamamen ahşap ve doğal ürünlerden oluşan oyuncaklardan oluşan müzede ayrıca ahşap oyuncak oyun parkı ve çocuklar için oyuncak atölyesi bulunmaktadır. Müzedeki oyuncaklar arasında zeka oyunları ve beceri kazandıran oyuncaklar da yer alıyor.

🌿 İlginizi Çelebilecek Diğer İçeriklerimiz 

 

Yorum Yap