Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Sagalassos Antik Kenti

Sagalassos Antik Kenti

Sagalassos antik kenti , Akdeniz bölgesinde bulunan Anadolu tarihinin en önemli antik kent yerleşimlerinden bir tanesi olma özelliğini taşımaktadır. Çeşitli çağlardan beri yaşamın olduğu ve Sagalassos antik kentinin bulunduğu bölgede arkeolojik buluntular M.Ö. 12000 yıllarına tarihlenir ve yerleşik yaşam M.Ö. 8000 yıllarında başlamıştır. Tarihinin bu kadar eskiye dayandığı ve yerleşik olarak 10000 yıllık bir geçmişinin olduğu bu antik şehir ister istemez tarih, sosyoloji, antropoloji bilim dalları ile uğraşan veya ilgi duyan herkesin merakını çeken bir konumdadır. Çağlar boyunca çeşitli dönemlerde yerleşimlerin devam ettiği bilinmekle birlikte Sagalassos, Helenistik dönemden başlayarak Anadolu topraklarındaki en önemli seramik üretim merkezlerinden biri haline gelmiştir.

Burdur’a 39 km , Antalya’ya 118 km mesafede bulunan Sagalassos antik kenti, Ağlasun İlçesine 7 km uzaklıkta konumlanmaktadır. İnsuyu mağarasına ise yaklaşık 29 km uzaklıkta bulunmaktadır. Göller Bölgesisinin hemen içerisinde ve Akdağ yamacında yer alan bu antik şehir zaman içerisinde birçok medeniyetin yönetimine girmiştir. Günümüze kadar gelen kalıntılar, tapınaklar veya yapılar arasında tüm bu medeniyetlerin izleri sürülmekte ve alanda kazılar devam etmektedir. Sagalassos antik kentinin Roma İmparatorluğu başkenti Roma ile yakın ilişkileri bulunmuştur.

Akdeniz bölgesi antik kentleri arasındaki Sagalassos kentini ilk gördüğünüzde sizi konum ve yerleşim özellikleriyle hayrete düşürür. Antik çağlarda insanların bu dik yamaçlara yerleşmesinin iki sebebi vardır, güvenlik ve su ile tarımın bolluğu. Kireçtaşı yer katmanlarının özelliği sayesinde bölgede yeraltı kaynakları yerüstüne çıkarak yerleşimi beslemiştir. Bölgede yer katmanlarında bulunan kaliteli kil yatakları zamanla kaliteli seramik üretimini doğurmuş ve ticaret ağları sayesinde tüm antik dünyaya yayılmıştır. Bu özel seramik dünyada Sagalassos seramiği olarak bilinmekte olup literatürde özel bir yere sahiptir.

Sagalassos Antik Kenti Nerede Ve Nasıl Gidilir?

Sagalassos antik kentine gitmek için Burdur Antalya otoyolunu kullanırken İnsuyu mağarası yönünü kullanacaksanız eğer Dağarcık veya Çeltikçi güzergahını kullanacaksınız demektir. Ağlasun sapağına girdikten sonra düzleşen yol bir süre sonra ciddi virajlı hale gelmektedir. Lütfen bu yolda hız yapmayın, öncelikle bunu belirtelim. Diğer yandan Köroğlu Beli geçidinden gelecekler için de aynı uyarılar geçerlidir. Ayrıca yol kısmen genişlemekte, kısmen de daralmaktadır. Bu uyarıları lütfen dikkate almalısınız.

Ağlasun ilçesine geldiğinizde Google Map kullansanız bile ilçenin içerisinde Sagalassos’a nasıl gideceğinize dair kesinlikle bilgi almalısınız yoksa uzun ve toprak yoldan yönlendirilecek ve araçla asla çıkmayacağınız yola sapacaksınız, bu da ikinci uyarımız. Çünkü antik kente çıkan yeni bir yol yapılmış olmakla birlikte bu yol kısmen bozuk satıh içermektedir. Antik kente çıkan bu yol da virajlı olmakla birlikte dardır. Kısaca Ağlasun ilçesine geldiğinizde yol hakkında kesinlikle bilgi almalısınız.

 

Yorum Yap