Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bursa Şelaleleri ve Doğal Güzellikleri

Bursa Şelaleleri ve Doğal Güzellikleri

 

Bursa Şelaleleri ve Doğal Güzellikleri – Marmara Bölgesi’nin en çok ziyaret edilen illerinden biri olan Bursa, doğal güzellikleriyle yılın her mevsimi misafirlerini ağırlamakta olan bir şehirdir. Yemyeşil doğası ile Yeşil Bursa olarak anılan şehrin, el değmemiş ormanlarının yanı sıra, gölleri, şelaleleri, mağaraları, termal suları, kış turizminin kalbi Uludağ’ı ve sahil köyleri bulunmaktadır.  Bu konumuzda sizlere Bursa Şelaleleri ve Doğal Güzelliklerinden bahsedeceğiz.

Uludağ

Kış turizminin kalbi olarak anılan Uludağ, doğal güzellikleriyle de yılın her mevsimi ziyaretçilerin dikkatini çeken bölgeler arasında yer almaktadır.

Uludağ Milli Parkı, Çobankaya Yaylası, Softaboğan Şelalesi, Aras Şelalesi, Kilimli Göl, Buzlu Göl ve Aynalı Göl sadece kayak turizmi için değil, doğa tatilleri ve sporları için de Bursa’ya gelenlerin tercih ettiği doğal güzellikler arasında yer almaktadır.

Gölyazı

Uluabat Gölü üzerinde bulunan ve ince bir köprü ile karaya bağlanan Gölyazı, doğal güzellikler açısından oldukça zengin bir bölgedir.

Bölgede bulunan Ağlayan Çınar çevresinde bulunan restoran ve kafeler ziyaretçilere hizmet ederken, Zambak Tepe’den kuş bakışı Gölyazı manzarası izlenebilmektedir.

Gölyazı’da balık tutma, sandal turu gibi keyifli aktivite seçenekleri yer almaktadır.

İznik Gölü

Marmara Bölgesi’nin en büyük, Türkiye’nin ise 5. Büyük gölü olan İznik Gölü, tarım alanları ve zeytinliklerle çevrilidir.

1990 yılında sit alanı ilan edilen bölge karabatak ve gece balıkçılları yaşamaktadır. Tatlı su gölü olan İznik Gölü’nde sazan, yayın balığı ve kerevit yetişmektedir.

Gölde, doğa gezilerinin yanı sıra yüzme, kano ve sörf sporları yapılmaktadır.

Suuçtu Şelalesi

Mustafakemalpaşa’dan 10 km uzaklıkta bulunan Suuçtu Şelalesi, Bursa’nın doğal güzellikleri arasında en çok ziyaret edilen bölgeler arasında yer almaktadır.

Bölgeye adını veren 11 çağlayan, 38 metre yükseklikten akmaktadır. Şelalenin çevresinde bulunan orman bölgenin diğer doğal güzelliğidir.

Şaitabat Şelalesi

Bursa merkezden 12 km uzaklıkta bulunan Saitabat Şelalesi, çimenler ve ağaçlar ile çevrili bir alandır.

Uludağ eteklerinden akan şelalenin aktığı kanyon özellikle doğa sporları ile uğraşanların dikkatini çekmekte olan bir bölgedir.

Şelalenin çevresinde piknik alanları ve alabalık restoranları bulunmaktadır.

Uluabat Gölü

Ülkemizde koruma altına alınan 12 Ramsar alanından biri olan Uluabat Gölü, kuzeybatıdan giren kuşların göç yolu üzerinde bulunmaktadır.

Oldukça zengin bir flora ve faunaya sahip olan Uluabat Gölü’nde çok sayıda kuş yaşamaktadır.

Gölde yapılan çalışmalar sonucunda 21 adet balık türü tespit edilmiştir. Uluabat Gölü balık ve kuş türlerini bünyesinde barındırmasının haricinde Türkiye’nin en geniş Nilüfer yataklarına sahiptir.

Botanik Park

Osmangazi’de bulunan Botanik Park, 1998 yılında sit alanı olarak ilan edilmiştir.

Botanik Park içerisinde, 27 tür gül, 8000 adet ağaç, 76 farklı türde 100.000 çalı, 20 farklı tür 50.000 yer örtücü bulunmaktadır. Bu doğal güzelliklerin sergilendiği her bir bahçenin adı bulunmaktadır. Açelya orman gülü bahçesi, Fransız Bahçesi, İngiliz Bahçesi, Japon Bahçesi, şekilli bitkiler bahçesi ve kaya bahçesi parkın doğal güzelliklerini gözler önüne sermektedir.

Ayvaini Mağarası

Doğanalan Köyü ile Ayvaköy arasında bulunan Ayvaini Mağarası 5.5 km uzunluğundadır. Her iki yönden de girişi bulunan mağaranın içerisinde 60’dan fazla gölet, sarkıt, dikit ve travertenler bulunmaktadır.

Ayvaini Mağarası’na giriş ücretsizdir.

Yorum Yap