UÇARSU ŞELALESİ GÖMBE YAYLASI NEREDE ve NASIL GİDİLİR?

UÇARSU ŞELALESİ GÖMBE YAYLASI

🌲 Gömbe Yaylası, doğa severlerin ve Akdeniz’in yaz mevsimindeki kavurucu sıcağından kurtulmak isteyenlerin kaçış rotası diyebiliriz. Antalya‘nın Kaş ilçe merkezine 70 km uzaklıktaki Gömbe bir yayla köyüdür. Ortasından dere akan Gömbe’ye yol boyunca kızılçam, sedir ve ardıç ağaçları eşliğinde ulaşılıyor. Yörük kültürünün geleneklerini sürdüren yaylanın cevizi, elması ve armudu meşhur.

🌲 Kaş-Kalkan-Elmalı üçgeninde kalan Yumru Dağının zirvesindeki Gömbe Yaylasında bir krater gölü olan Yeşilgöl’ün buz gibi suyunda yüzebilir, Akdağ’ın tepesinden 60 metre yükseklikten aşağı düşen Uçarsu Şelalesi’ne yürüyerek doğanın keyfini çıkarabilir, bu şahane doğada güzel anılar biriktirebilirsiniz.

🌲 Yayla, sadece Yörüklerin değil aynı zamanda doğa tutkunlarının ve turistlerinde gözbebeği durumunda. Osmanlı İmparatorluğu zamanında hayvan pazarı olarak kullanılan yayla ile ilgili bir diğer bilgi Osmanlı’da yağlı güreşlerin yapıldığı ilk yerlerden biri olarak biliniyor.

🌲 Gömbe’nin herhangi bir yerinden başınızı kaldırdığınızda  3000 metre yüksekliğe ulaşan görkemli Akdağ‘ı görebilirsiniz. Zirvesindeki geç eriyen karlar ve yamaçlarındaki pınarlarla Antalya bölgesi için önemli bir su kaynağı.

🌲 Yürüyüş parkurları içinde de çok tercih ediliyor, Yeşilgöl’ün üzerindeki Subaşı Yaylası’ndan başlayan ve buzul göllerinden geçerek Akdağ zirvesine tırmanan rota. Yeşilgöl adıyla bilinen, 1850 metre yükseklikteki buz gibi suyu olan krater gölü görülmeye değer.

🌲 Eğer Yeşilgöl’e yürüyerek gittiyseniz yaklaşık 1 km daha yürüyerek Uçarsu Şelalesi‘ni de yakından görün. Uçarsu Şelalesi’ne ulaşmak için, Çukurbağ Köyü istikametine gitmek gerekiyor. Akdağ’ın doğu yamacından doğan üç büyük kaynak suyundan biri 60 metre yükseklikten dökülen Uçarsu Şelalesinin kaynağını oluşturuyor.

🌲 Yöre halkı eriyen kar sularının yüksekten dökülmesiyle oluşan şelaleye Uçarsu diyor. Çok dik bir uçurumdan patlarcasına dökülen şelalenin zerrecikleri, havaya yayılarak bir bulut gibi ortalığı kaplıyor.

🌲 Gömbe Yaylası, Yörük kültürünün yaşatıldığı önemli yerleşim yerlerinden. Gömbe Köyü yakınlarında, Abdal Musa Dergahının bulunduğu Tekke Köyü ve civarındaki Aleviler, her yıl haziran ayında şenlik düzenliyor.

🌲 Düzenlenen şenliklerde şelalede dilek tutup, sema töreni yapılıyor. Kurban kesiminin, sema ve folklor gösterilerinin ardından Tekke’deki Abdal Musa Müzenin ziyaret edildiği Uçarsu Şenlikleri de görülmeye değer.

🌲 Söylenenlere göre, Abdal Musa, yerleştiği Teke Yarımadası’nda bölgeyi dolaşıyormuş. Fethiye yakınlarına geldiğinde, çobanlardan abdest almak için su istemiş. Ancak ona kimse su vermemiş. Yumru Dağına gelen Abdal Musa karşısına çıkan bir çobandan yine abdest almak için su istemiş.

🌲 Çoban gidip pınardan doldurduğu suyu getirip ona vermiş. Burada namazını kılan Abdal Musa, çobanlara bir istekleri olup olmadığını sormuş. Abdest alması için su verdikleri aksakallı pirin kim olduğunu bilmeyen çobanlar, ‘Bu pınar yaz aylarında susuzluğumuzu gideriyor.

🌲 Ancak kışın taşıp seller oluyor ve tüm ekili alanlarımız zarar görüyor’ diye yakınmışlar. Bunun üzerine Tanrı’ya dua eden Abdal Musa, ‘Bu pınar yazın Gömbe’ye, kışın da bir abdest suyunu çok görenlere gitsin’ diye yakarmış.

🌲 O zamandan itibaren, Uçarsu Şelalesi, 6 Mayıs Hıdrellez gününden itibaren Gömbe’ye, ekim ayından itibaren de Fethiye’ye akmaya başlamış. Bu nedenle, her Hıdrellez günü ülkenin çeşitli yerler

inden gelen binlerce Alevi, Uçarsu etrafında kurban kesip, dilekte bulunuyor.

ULAŞIM İÇİN AŞAĞIDAKİ HARİTAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

Bir cevap yazın