KÖPRÜLÜ KANYON NEREDE ve NASIL GİDİLİR?

Köprülü Kanyon Milli Parkı

Köprülü Kanyon 1973 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Yüz ölçümü 35.719 hektardır. Milli Park Köprü Çayının Bolasan Köyü ile Beşkonak Köyü arasında meydana getirdiği yarma vadi yaklaşık 14 km. uzunluğu ve 100 m’yi aşan duvar yüksekliği ile Türkiye’nin en uzun kanyonlarından biridir. Milli parkta kızılçam ve makilik alanlar ile 400 hektarlık Saf Akdeniz Servisi Ormanına sahiptir.

www.goldwaytravel.com

Koprülü Kanyon başlangıç noktası (Bozyaka Mah.) Antalya şehir merkezine yaklaşık 80 km uzaklıktadır. Manavgat ya da Serik tarafından geldiğinizde her iki yönde aynı yola bağlanmakta. Bozyaka Bucağına varmadan yol 2’ye ayrılıyor bu ayrımda sağdanda, soldanda devam etseniz her iki yolda Olukköprü’de birleşmektedir. Bu arada Köprülü Kanyon Milli Parkına giriş ücretsizdir.

Tarihi Olukköprü 22 metre uzunluğunda Köprüçay’ın üstünde, kanyonun en sarp iki yakası arasında 35 metre yüksekliğe, 2,70 metre ene sahip antik dönemden kalma harika bir eserdir. Manzarası ve yapısıyla görenleri büyüleyen tek gözlü taş kemer köprü 1997 yılında Karayolları tarafından restorasyonu ve çevre düzenlemesi yapılmıştır.

Köprülü Kanyonda Rafting Yapmayı Unutmayın

Doğal güzelliği ile ziyaretçileri etkileyen Köprülü Kanyon Türkiye’nin en popüler rafting alanıdır diyebiliriz. Rafting, raft adı verilen botlarla, debisi yüksek nehirlerde yapılan eğlenceli ve heyecan verici bir nehir sporudur. Köprülü Kanyon’da rafting yapmak isterseniz çok fazla çaba harcamanıza gerek yok. Köprüçay’ın her iki tarafında bahar ve yaz mevsiminde rafting firmaları ile dolup taşıyor. Kolay bir şekilde anlaşmaya varabilirsiniz ayrıca fiyatlarda pazarlık yapmayı unutmayın. Bölgede Jeep Safari ve doğa yürüyüşleri de yapabilirsiniz.

talyatur.com

Büğrüm Oluk Köprü

Büğrüm Köprüsü diğer adıyla oluk köprü eski roma imparatorluğu döneminden günümüze kadar gelmiş en güzel eserlerden bir tanesidir. Köprünün kemerleri öylesine muazzam bir işçilikle yapılmıştır ki görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Eski ipek yolu geçidi olarak kullanılan Büğrüm Oluk köprü üzerinde yüzyıllarca ticaret geçişleri yapılmış yakın cağda ise Yörüklerin yayla yolu olmuştur. Şimdilerde ise Büğrüm Oluk Köprü rafting turizminin gelmesiyle üzerine çıkılıp fotoğraf çekilen bir yer haline gelmiştir.  Tüm Raftingcilerin Rafting başlangıç noktasına yaklaşık 400 mt kadar bir mesafededir. Görülmesi gereken bir diğer kemerli köprülerden birisidir.

facebook.com/manavgatkoprulukanyon

Burada piknik yapacağınız yer, çardaklar, çeşme ve lavabo mevcut ayrıca Büğrüm Köprünün altından akan suda serinleyeceğiniz noktalar mevcut.

🌲 Köprülü Kanyon Milli Parkı içinde konaklamak isterseniz bölgedeki yerleşim yerlerinde daha çok başta aile işletmesi pansiyonlar, bungalow, ağaç evler yanında motel bulunmaktadır. Bölgede çok sayıda çadır kamp alanları da mevcuttur.

s.w.org/images/core/emoji/13.0.1/svg/1f332.svg" alt="🌲" /> Köprülü Kanyona geldiğinizde Altınkaya – Selge Antik Kentini ve Tazı Kanyonunu görmeyi unutmayın.