GÖKPINAR GÖLÜ NEREDE? DOĞA HARİKASI GÖKPINAR GÖLÜ – GÜRÜN SİVAS

Gökpınar Gölü bizim bugüne kadar gördüğümüz en güzel göl diyebiliriz, adeta doğadaki cennet.

Ağustos sıcağında akşam üstü yolumuz düşmüştü Gökpınar Gölüne, güneş kendisini göstermiyordu fakat havanın açık olmasından dolayı gölün berraklığı bizi büyülemişti onun için bu gece burada kalmalıydık ve ertesi gün güneş doğduktan sonra gölün rengini bir de öyle görmeliydik.

Gökpınar Gölü

Çadır kampının yasak olmasından dolayı işletme sahibi işe görüştük ve bir gecelik iznimizi aldıktan sonra çadırımızı gölün dışındaki alana kurduk.

Ağustos sıcağı gece yerini Sivas soğuğuna bıraktı ve serin bir gece geçirmemize neden oldu fakat öyle çok soğuk değildi tabi. Bu arada Lale 5 aylık hamile, Doruk ilk kamplarından birini doğmadan önce yapmış oldu 😊

Gökpınar gölü çadır kampı

Sabah kahvaltımız dan sonra göl manzaralı bir kaç fotoğrafımızın olmasını istedik ve çadırımızı göl üzerindeki ahşap platforma taşıdık aslında bu platformlar tam çadır kurmalıktı 🏕

Gökpınar gölündeki kahvaltımız

Fotoğraf çekiminin ardından yola çıkmak üzere toparlandık ama bu güzel göle girmeden oradan ayrılmak istemiyordum ve sabah saatlerinde suya girdim, su o kadar soğuktu ki vücuduma sanki iğneler batırıyorlardı, en fazla 1 dakika yüzmüşümdür evet 1 dakika zaten istesem de fazla kalamazdım… Bu tatlı ama bir o kadar sert olan serinlemenin ardından oradan ayrıldık, umarım doğal güzelliğimiz hep böyle kalır.

Gökpınar Gölü

Gökpınar Gölü hakkında kısa kısa bilgiler verecek olursak;

 

💧 Gökpınar Gölü adını berrak suyu ve turkuaz mavisi renginden almaktadır. Doğal akvaryum olarakta adlandırılan gölün etrafındaki yeşilin her tonuyla da birleşince ortaya muhteşem bir manzara çıkıyor.

 

💧 Göldeki berraklığın ve temizliğin en büyük sebebi gölün hemen hemen her yerinden kaynayan kaynak sulardır.

 

💧 1500 rakımda bulunan Gökpınar Gölü’nün en derin noktası 15 metre. Havanın açık olduğu zamanlarda gölün bu 15 metrelik derinliğinde yüzen balıkları, masmavi suyun içinde gayet net görebiliyorsunuz.

 

💧 Göl suyunun sıcaklığı yaz ve kış aylarında hep 11 derecede kalıyor. Bu nedenle kış aylarındaki düşük sıcaklıklarda, bembeyaz bir örtünün içinde, üstünde buharlar tüten doğal bir havuza dönüşüyor ve kartpostallık görüntüler ortaya çıkıyor.

 

💧 Gölde balık tutmak, kamp yapmak ve yüzmek yasak olsa da dalış yapmak serbest. Rakımın yüksek olmasından dolayı gölde 1 metrelik dalış yaptığınızda oluşan basınç denizde 3 metreye eşit durumda. Bu nedenle genellikle 2 yıldızlı dalgıçların dalışına izin veriliyor tabi gerekli yerlerden alınan izinlerden sonra.

 

💧 Gölde bulunan tesiste; restoran, otel, piknik yapmak isteyenler için çardaklar, mangal yakma yerleri ve göl üzerine kurulu ahşap platformlar bulunmakta.

 

💧 Göl kenarında kamp yapmak yasak fakat tesis sahibinden izin almanız şartıyla göl suyunun aktığı yerde bulunan alanda çadır kurabilirsiniz 🏕🌲💧

 

💧 Sivas’ın Gürün ilçesinde bulunan Gökpınar Gölü ilçe merkezine 10 km, Sivas şehir merkezine 147 km, Malatya şehir merkezine yaklaşık 120 km mesafede bulunmaktadır.

 

Ulaşım için buraya ya da haritaya tıklayabilirsiniz.

tent/uploads/2020/04/image00032-520x638.jpeg 520w, https://kesfihuzur.com/wp-content/uploads/2020/04/image00032-740x907.jpeg 740w" sizes="(max-width: 1242px) 100vw, 1242px" /> Gökpınar Gölü

 

KRAL HAVUZU NEREDE NASIL GİDİLİR? YAZIMIZI  BURAYA TIKLAYARAK OKUYABİLİRSİNİZ

DÖŞEMEALTI KOCAÇAY ŞELALESİNE GİDEBİLMEK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

ANTALYA KAMP YERLERİ İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

İZMİR KAMP YERLERİ İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

MUĞLA KAMP YERLERİ İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

KAMP MALZEMELERİ LİSTESİ İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

BEBEKLE NASIL KAMP YAPIYORUZ? YAZIMIZI BURAYA TIKLAYARAK OKUYABİLİRSİNİZ

YEŞİL PASAPORT NEDİR, KİMLERE VERİLİR VE NASIL ÇIKARTILIR? YAZIMIZI BURAYA TIKLAYARAK OKUYABİLİRSİNİZ

YEŞİL PASAPORTA VİZE İSTEMEYEN VE VİZE İSTEYEN ÜLKELERİN LİSTESİ YAZIMIZI BURAYA TIKLAYARAK OKUYABİLİRSİNİZ