YEŞİL PASAPORT KİMLERE VERİLİR ve ALMAK İÇİN HANGİ BELGELER İSTENİR?

Yeşil pasaport

Kesfihuzur ailesi olarak yeşil (hususi) pasaport ’un sahibi olduk.

Yeşil pasaportu Nasıl aldık? Kimlere verilir? İstenen belgeler nelerdir?  Hangi ülkelere vizesiz gidilir? Hepsinin cevabını bir araya getirdik ve bu içeriği oluşturduk. Hadi başlayalım.

HUSUSİ (YEŞİL) PASAPORT NEDİR?

Yeşil pasaport sık sık seyahat edenlerin sahip olmak istediği sayısız avantajları olan pasaport türüdür. Vize gibi uzun süren ve uğraştıran işlemleri atlamanızı, istediğiniz zaman birçok ülkeye (160 ülkeye) vize almadan rahatlıkla giriş çıkış yapma ve dolaşım hakkı sağlar. Bazı ülkelerde kapıdan yada online vize alma hakkınız da bulunuyor.5 yıl geçerliliği bulunan yeşil pasaport harç ücretinden de muaf. Ülkemizde genelde ‘’devlet memuru’’ olanlar alır diye bilinen bu pasaport türünü kamuda çalışanların yaklaşık %4 veya 5’i alabiliyor çünkü belirli şartlarda olmak gerekiyor. Devlet memurları ve kamu çalışanları ile yakınları da bu haktan yararlanabiliyor.

 

YEŞİL PASAPORT İLE VİZESİZ VE VİZE İLE GİDİLEN ÜLKELERİN LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN

 

BİZ NASIL YEŞİL PASAPORT ALMAYA HAK KAZANDIK?

Devlet memuru (Polis) olduğum için mesleki olarak belirli kademe ve dereceye ulaştığımdan yani 3/1’ ine yükselmiş olmamdan dolayı kendim, eşim ve çocuğum için yeşil pasaport almaya hak kazandım. Ülkemizde genelde devlet memurlarına yeşil pasaport verilir diye bir kanı var ama bununda belli şartları var. Öncelikle çalışan ve emeklilerin kadro derecesinin  1., 2. veya 3. derecede olması gerekiyor.

Kadro derecesi; devlet memurlarının mesleki hayatta belli bir süre geçirmesi sonucunda ulaştığı kıdemdir. Bu kıdemin “derece ve kademe olarak” bir hesabı var. En yüksek derece 1’dir, en düşük ise 13’tür.  Her memur aynı dereceden başlamaz, kişilerin eğitim, askerlik vb. durumlara göre başlangıç derecesi değişir. Mesela Polislerden örnek vermek gerekirse Lise mezunları 9. dereceden başlarlar Lisans mezunları 8. dereceden başlarlar, Mühendislik veya Teknik Eğitim Fakültesi mezunu olanlar 7. derecen başlarlar bu da 7/1’i olarak ifade edilir. 1. senesinin sonunda kişi 1 kıdem ilerler ve 7. derece 2 kıdem, yani 7/2’si olur. Derece ise olumsuzluk olmaması durumunda 3 yılda bir ilerler. Bu hesaba göre 1., 2. ve 3. dereceden kadrolu memurlar yeşil pasaport almaya hak kazanırlar. Ayrıca Lisans mezunu olup meslekte 8 yıl aktif olarak görev yapan Polis derece ve kademe olarak 3/1’ine yükselirler.

 

YEŞİL PASAPORT KİMLERE VERİLİR?

 

*TBMM Eski Üyeleri ve Eski Bakanlar.

(Görevde oldukları sürede siyah pasaport kullanıyorlar)

 

* Belediye Başkanlarına.

Görevde olduğu sürece Büyükşehir, İl ve İlçe Belediye Başkanları ile kadro dereceleri 1’den emekli olan Belediye Başkanlarına.

 

*Kadro derecesi 1.,2. ve 3. derece olarak çalışanlar veya  bu kadro derecesinden çalışmakta iken emekli olan kadrolu ileemekli kesenekleri 1.,2.ve 3. derece üzerinden kesilerek T.C. Emekli Sandığına yatırılan çalışanlar ve bu durumda çalışırken emekli olan sözleşmeli devlet memurları.

Kadro dereceleri yukarıdaki kadro derecedeyken görevinden kurum tarafından ayrılanlarda faydalanabiliyor.

 

*Özelleştirme kapsamına alınmadan önce hak kazanan T.C. Ziraat Bankası, Halk Bankası, Emlak Bankası ve Türk Telekom Müdürlüğü çalışanlarına.

 

* 4603 Sayılı iş kanununa tabi olma şartlarını taşıyan ve bu şartları taşırken emekli olan veya çekilen personel.

 

*Kuruluş sermaye payının en az %51’i devlete ait kamu kuruluşu olanlar.

 

*Devlet Sporcularına

Branş fark etmeksizin Devlet sporcusu ünvanı alan sporculara.

 

Aile bireylerine eşine ve çocuklarına

Yeşil pasaport sahiplerinin eşleri, 18 yaşından küçük çocukları ve 18 yaşını bitirdikleri halde öğrenimlerine devam eden çocuklarından, evli olamayan ve çalışmayanlardan (SGK üyeliği olmayan), bu şartlar devam ettiği sürece 25 yaşını dolduruncaya kadar hak sahibi sayılırlar. 25 yaşını doldurmamış kişi öğrenciliği bitmiş olsa bile yeşil pasaportu kullanmaya devam edebilir. Ayrıca yaş koşulu olmaksızın zihinsel, ruhsal ve bedensel engelli çocuklar, eğer sizinle ikamet ediyor, bekar ve işsiz ise yeşil pasaport hakkınızdan faydalanabiliyor ancak tam teşekküllü hastaneden alınan sağlık kurulu raporu ile belgelenmesi gerekiyor.

 

* İhracat ile uğraşan iş adamlarına

Son üç takvim yılında (2016, 2017, 2018) yıllık ortalama ihracatı 500 bin doların üzerinde olan ihracat yapan firma temsilcilerine yeşil pasaport veriliyor.)

Tabi ki devlete karşı aşağıdaki suçlardan hüküm giymemesi durumunda geçerli:
Devletin güvenliğine karşı suçlar.

Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar

Zimmet, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık.

Not: Normal süresi 5 yıl olan Yeşil Pasaport İş adamlarına 2 yıllık olarak veriliyor. 

 

*Avukatlara

Baro’ya kayıtlı ve en az 15 yıl kıdemi bulunan avukatlarda son çıkan yasa ile yeşil pasaport alabiliyorlar. Fakat avukatların haklarında, ‘Türk Ceza Kanunu’nda belirtilen suçlar ile ‘Terörle Mücadele Kanunu’ kapsamına giren suçlardan dolayı soruşturma veya kovuşturma bulunmaması şartı aranacak.

 

YEŞİL PASAPORT ALMAK İÇİN İSTENEN BELGELER?

 

*T.C. Kimlik kartı / Nüfus Cüzdanı / Geçici Kimlik Belgesi

* Biyometrik Fotoğraf (1 adet)

* Çalışan personelden Pasaport talep formu (çalıştığı kurumdan alacak yetkili kişi ıslak imzalı, mühürlü, kadro derecesi, ünvanı, tabi olduğu kanun ile hak sahibi ve kimin adına çıkartılacaksa adı-soyadı ve T.C. kimlik numaraları yazılmış olmalı)

* Emekli personelden emekli olduğu kadro ve derecesini gösteren belge (yetkili kişi ıslak imzalı, mühürlü, kadro derecesi, ünvanı, tabi olduğu kanun ile hak sahibi ve kimin adına çıkartılacaksa adı-soyadı ve T.C. kimlik numaraları yazılmış olmalı)

* Varsa eski pasaportlar.

* Eğitim gören çocuklar için Öğrenci belgesi (Islak imzalı ve mühürlü) . Üniversite öğrencisiyse e-devletten karekodlu çıktı yeterli olacaktır.

* Ergin olmayanlar için Anne ve Baba ile müracaatı.

* Engelli olan çocuklar için sağlık raporu.

* Anlaşmalı bankalara yatırılacak defter bedeli 2019 yılı için 133,5 TL (sistemde göründüğü için dekont istenmiyor) Yeşil pasaportlar harçtan muaftır.

* Tabi ki alo 199 veya randevu.nvi.gov.tr den randevu almak.

* Bulunduğunuz ilin Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne gitmek. (Yeşil pasaportları sadece İl Nüfus Müdürlükleri vermektedir)

Not: Daha önceden pasaportlar Emniyet Müdürlüklerinden alındığı için çalışan ve emekli olan kişilerin pasaport çıkartabilmesi için istenen yukarıdaki belgeleri bir önceki pasaportu çıkartırken vermiş olsalar dahi ilk pasaport başvurusu ve yenileme işlemlerinin her ikisi için de bir defalığına İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine sunmaları gerekmektedir.   

 

YEŞİL PASAPORT İLE İLGİLİ KISA KISA BİLİNMESİ GEREKENLER

 

*Pasaport edinmek isteyen çocuk hangi yaşta olursa olsun başvuruda kendisinin olması gerekiyor.

*Pasaport başvurularında her yaş grubu için biyometrik fotoğraf gerekmektedir.

 

Yeşil pasaportun avantajları nelerdir?

 

*Pasaport harcından muaftır. Bordo pasaportlular defter bedeli ve pasaport harcı olmak üzere 2 farklı ücret öderken, yeşil pasaport çıkaranların tek ödemesi gereken bedel 133,50 TL’lik defter bedelidir. (2019)


*Bazı ülkelere vizesiz giriş yapabilmek. 
Bordo pasaportla vizesiz girilebilen ülke sayısı 102 iken, yeşil pasaportun 160’tır. Bordo pasaportluların vizesiz gidemediği Schengen ülkelerine yeşil pasaport sahipleri vizesiz gidebiliyorlar.

 

Yeşil Pasaport Talep Formu Nereden Temin Edilir?

Çalıştığınız kurumdan veya https://randevu.nvi.gov.tr adresi üzerinden temin edilir. 

 

Yeşil Pasaport Talep Formu Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Talep formu düzenlendiği tarihten itibaren altmış (60) gün süre ile geçerlidir.

 

Başvuru Yapıldıktan Kaç Gün Sonra Teslim Edilir?

Pasaport başvurusu yaptıktan sonra 2 iş günü içerisinde hazırlanır, pasaportlar en fazla; il merkezlerine 3 iş günü, ilçe merkezlerine 4 iş günü ve köylere 7 iş günü içerisinde teslim edilir. (Biz pazartesi başvuru yaptık Cuma günü pasaportlar elimize ulaştı)

 

Adrese Teslim Edilemeyen Pasaportlar Nereden Alınabilir?

Adrese teslim edilemeyen pasaportlar 10 gün PTT şubesinde bekletilmekte olup,  bu süre içerisinde de teslim alınmaması halinde, müracaat esnasında belirtilen başvuru merkezine teslim edilmektedir.

 

Yeşil Pasaport Sahipleri Yurt Dışına Çıkış Harcı Ödüyor Mu?

Yeşil pasaport sahipleri de yurt dışına çıkarken ücreti 50 TL olan harcı ödemek zorundalar.

 

Yeşil pasaporta vize isteyen ülkelerde dikkat edilmesi gerekenler?

Yeşil Pasaport sahibiyseniz ve vizeye baş vuracaksanız, ülkeye giriş için yine en az 3 aylık pasaport geçerliliğinizin olması bekleniyor. Hatta 6 aylık geçerlilik isteyen ülkeler de var.

Bazı devletlerin ülkeye girişte resmi pasaportlarda aradığı minimum geçerlilik sürelerini öğrenmek için tıklayın. 

 

Yeşil pasaport başvurusu nereye yapılır?

Randevulu veya randevusuz olarak yurt içinde, hususi (yeşil) pasaportlar için İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere yapılır.

 

Yeşil pasaport defter bedeli ne kadardır?

133,50 Türk Lirası (2019 yılı)

163,00 Türk Lirası (2020 yılı)

*Her yıl Hazine ve Maliye Bakanlığınca güncellenmektedir.

 

Pasaport defter bedelini nerelere yatırabilirim?

*Maliye Bakanlığınca her yıl belirlenen pasaport defter bedelinin ödenmesi. ( Pasaport defter bedeli; vergi dairesi müdürlüklerine, PTT Şubelerine, anlaşmalı bankalara veya Gelir İdaresi Başkanlığına ait https://ivd.gib.gov.tr internet adresi üzerinden ödenebilmektedir.   Ödeme bilgileri sistem üzerinden görüntülendiğinden başvurularda ayrıca makbuz/dekont talep edilmemektedir.)                                      

*Albaraka Türk

*Alternatif Bank

*Anadolubank

*Arap Türk Bankası

*BurganBank

*Citibank

*DenizBank

*FibaBanka

*Finansbank

*Garanti Bankası

*HSBC Bank

*ICBC Turkey Bank

*ING Bank

*Odeabank

*Şekerbank

*T.C. Ziraat Bankası

*TurkishBank

*Turkland Bank

*Türk Ekonomi Bankası

*Türkiye Finans

*Türkiye Halk Bankası

*Türkiye İş Bankası

*Türkiye Vakıflar Bankası

*Yapı ve Kredi Bankası

*Ziraat Katılım Bankası

 

NOT: Son günlerde basında çıkan haberlerde hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaport sahipleri Schengen bölgesi ülkelere ETIAS sistemine kayıt yaptırarak onay almaları doğrultusunda Avrupa’ya gidecek şeklinde bilgi paylaşıldı fakat Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığından konu ile ilgili yapılan açıklaması ise şöyledir;

‘’Esasen, 2018 yılında kabul edilen ve 2022 yılından itibaren uygulanmaya başlanacak olan ETIAS sisteminin Schengen bölgesine vizesiz girme hakkına sahip olan hizmet ve hususi pasaport sahibi vatandaşlarımıza uygulanmaması, zamanında AB makamları nezdinde gerçekleştirdiğimiz girişimler neticesinde sağlanmıştı.

Yine benzer haberlerin geçtiğimiz günlerde basında tekrar yer alması üzerine, AB Komisyonu nezdinde yapılan girişim sonucunda, ETIAS sisteminin hizmet ve hususi pasaport hamili vatandaşlarımıza uygulanmayacağı bir kez daha teyit edilmiştir.’’

 

YEŞİL PASAPORTA VİZE İSTEMEYEN VE VİZE İSTEYEN ÜLKELERİN LİSTESİ YAZIMIZI BURAYA TIKLAYARAK OKUYABİLİRSİNİZ

ANTALYA’DA ÜCRETLİ KAMP YERLERİ İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

ANTALYA’DA ÜCRETSİZ KAMP YERLERİ İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

İZMİR KAMP YERLERİ İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

MUĞLA KAMP YERLERİ İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

KAMP MALZEMELERİ LİSTESİ İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

BEBEKLE NASIL KAMP YAPIYORUZ? YAZIMIZI BURAYA TIKLAYARAK OKUYABİLİRSİNİZ

KRAL HAVUZU NEREDE NASIL GİDİLİR? YAZIMIZI  BURAYA TIKLAYARAK OKUYABİLİRSİNİZ

DÖŞEMEALTI KOCAÇAY ŞELALESİNE GİDEBİLMEK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

GÖYNÜK KANYONUNA NASIL GİDİLİR
NELER YAPILIR BURAYA TIKLAYARAK OKUYABİLİRSİNİZ

 

 

“YEŞİL PASAPORT KİMLERE VERİLİR ve ALMAK İÇİN HANGİ BELGELER İSTENİR?” üzerine 6 yorum.

  1. Geri bildirim: BEBEKLE KAMP NASIL YAPILIR/YAPIYORUZ? - KESFİHUZUR

  2. Geri bildirim: GÖYNÜK KANYON’UNA NASIL GİDERİM? NELER YAPILIR? - KESFİHUZUR

  3. Geri bildirim: KAMP MALZEMELERİ LİSTESİ - KESFİHUZUR

  4. Geri bildirim: YEŞİL PASAPORTA VİZE İSTEMEYEN VE VİZE İSTEYEN ÜLKELERİN LİSTESİ - KESFİHUZUR

    1. Ortalama 12 yıl var. Ben Mesleğe 7/1 i olarak başlamıştım, Doğu görevinde fazladan derece verildi bir de 2005 sonrasında mesleğe başlayanlara 1 dik verilince 8 yılda 3/1 i oldum.

Bir cevap yazın