ELAZIĞ KAMP YERLERİ – ELAZIĞ’DA NEREDE KAMP YAPILIR?

ELAZIĞ KAMP YERLERİ

Elazığ’da yaşadığımız 3 yıl boyunca farklı noktalarda kamp yapma imkanı bulmuştuk, genelde kırsal iklime sahip Elazığ’da ormanlık alan yok denecek kadar az fakat akarsu ve göller de bir o kadar fazlaydı. Elazığ’da nerede kamp yapabilirim diye soracak olursanız?

  1. Hazar Gölü – Sivrice

  2. Keban Barajı Gölü  

  3. Palu  

  4. Cip Barajı Gölü

  5. Kalecik Barajı Gölü

Şeklinde sıralayabiliriz. Yazımızın devamında kamp yapılacak yerler ile ilgili detayları okuyabilirsiniz.

1- HAZAR GÖLÜ – SİVRİCE

Elâzığ’da nerede kamp yapabilirim? Bu sorunun en ideal cevabı tabi ki; Elazığ’ın güneydoğusunda, şehir merkezine yaklaşık 30 kilometre mesafesi olan Sivrice ilçesinde bulunan Hazar Gölüdür.

Sivrice-Hazar Gölü

Gölün çevresinde kamu kurum ve kuruluşlarına ait tesisler, otel, misafirhane ve kamp alanlarının yanında Gezin’e bağlı plajköy mevkisinde özel kamp işletmelerinde (su, duş, lavabo, elektrik var) ayrıca göl çevresinde birçok yerde doğa ile baş başa kalarak kamp kurabileceğiniz uygun yerler bulunmaktadır.

⛺ Tur-Pol  Turistik Tesisleri bünyesinde. 

⛺ Gezin Belediyesine ait Plajköy Gazino ve Dinlenme Tesislerinde

⛺ Elazığ Belediyesine ait kamp yerlerinde.

⛺ Hazar Gölü kenarında çadır kampı kurabilirsiniz. 

Plajköy Mevkii

Sivrice şehir merkezinde ve Plajköy de alışveriş yapabileceğiniz market bulunmaktadır, çevrede ateş yakabileceğiniz çalı ve küçük odun parçaları bulunmaktadır.

Tektonik bir oluşum olan Hazar Gölü deniz seviyesinden yaklaşık 1250 metre yüksekte bulunur, berrak suyu ile halka açık mavi bayraklı plajlarıyla Elazığ’ın tatil ve dinlenme adresidir. Gölü Bahar mevsiminde Hazar gölünde uluslararası spor şenlikleri kapsamında, Hazarbaba dağından yamaç paraşütü ile atlama, bisiklet yarışları ve kano gibi birçok etkinlik yapılmaktadır, içerisinde bulunan Batık Kent 1. Derece arkeolojik sit alanı olarak tescil edilmiştir.

HARİTADA GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

2- KEBAN BARAJI GÖLÜ   

Elazığ’da Çadır kampı yapabileceğiniz yerler arasında Keban Barajı gölü kenarı bulunuyor. Kamp alanına vardığınız zaman sizi barajın serin suları ve doğası karşılayacaktır. Yüksek yerlerde kamp yapmayı sevenler için de uygun bir arazi yapısına sahip olan bu alanda kamp yapmak iyi bir deneyim olabilir. Her hangi bir işletme ya da tesis mevcut olmadığı için tüm ekipmanların yanınızda olması gerekir.

Alışveriş ihtiyaçlarınızı Keban merkezinde yer alan market manav gibi alışveriş alışveriş yerlerinden temin edebilirisiniz.

⛺ Lavabo, elektrik, duş ve çeşme gibi imkânlar bulunmuyor. 

HARİTADA GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

3- PALU

Elazığ’da bir diğer kamp yapabileceğiniz yer Palu’dur. Şehir merkezine yaklaşık 75 km mesafede bulunan Palu ilçesi Tarihi ve doğası ile kendisine hayran olacağınız kadim bir ilçedir.

Palu Kalesi Yamacı

Palu’da Murat nehri kıyısında, tarihi taş köprü yakınlarında  ve deniz seviyesinden 1170 metre yükseklikte bulunan  Evliya Çelebi’nin ifadesiyle ‘’Göğe baş uzatmış bir kale‘’ olan Palu kalesinin yamacında Coğrafi ve iklim şartları neticesinde çıplak dağların arasındaki vadiden akan Murat nehri manzarasında kamp yapabilirsiniz.

Murat Nehri kenarı

Not: Kırsalda tarihi ve kültürel değeri olan yerlerde kamp kuracaksınız, bulunduğunuz bölgenin Polis veya Jandarma bölgesine göre güvenlik güçlerine bilgi vermeniz sizin yararınıza olacaktır çünkü kamp yaptığım sırada yanıma Polisler geldi ve Palu Kalesinde biri var define arıyor diye ihbar etmişler,  tabi ki öyle olmadığı anlaşıldı ve kampa devam ettim.

HARİTADA GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

4- CİP BARAJI GÖLÜ

Şehir merkezinden 11 kilometre ve Cip Mahallesi’nden de 1,5 kilometre kadar uzaklıkta bulunmakta olan Cip Barajı gölü mesire alanında ağaçların altında veya suyun kıyısında kamp yapabilirsiniz. Çocuklu aileler için de uygun olan bu alanda çocuk parkı ve bir de çay bahçesi bulunuyor. 

⛺ Şehir merkezi yakın olduğu için tüm alışverişinizi yaparak gelmenizi öneririz

⛺ Kamp alanı ücretsiz

HARİTADA GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

5- KALECİK BARAJI GÖLÜ 

Kalecik Barajı Kamp Alanı, Karakoçan ilçesinde yer almaktadır. İlçe merkezine yaklaşık 3 km mesafede bulunuyor. Göl çevresinde çadır kurabileceğiniz düzlük alanlar bulunmakta.

⛺ Göl kenarında yiyecek ve içecek ihtiyacınızı giderebileceğiniz restoran bulunmakta

⛺ Market ya da büfe bulunmamakta

HARİTADA GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

KAMP MALZEMELERİ LİSTESİ İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

ELAZIĞ’DAN VAN’A GEZİLECEK YERLER İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

RUMKALE VE HALFETİ GEZİSİ İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

BEBEKLE NASIL KAMP YAPIYORUZ BİLGİ İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

ANTALYA KAMP YERLERİ İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

ANTALYA KRAL HAVUZU İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

ANTALYA KOCAÇAY ŞELALESİ İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

YEŞİL PASAPORT NEDİR, KİMLERE VERİLİR VE NASIL ÇIKARTILIR? YAZIMIZI BURAYA TIKLAYARAK OKUYABİLİRSİNİZ

YEŞİL PASAPORTA VİZE İSTEMEYEN VE VİZE İSTEYEN ÜLKELERİN LİSTESİ YAZIMIZI 

0;" href="https://kesfihuzur.com/2019/12/16/yesil-pasaporta-vize-istemeyen-ve-vize-isteyen-ulkelerin-listesi/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">BURAYA TIKLAYARAK OKUYABİLİRSİNİZ