KARSRAİL TREN YOLCULUĞU – ÇILDIR GÖLÜ VE ANİ HARABELERİ GEZİ REHBERİ

 

Doğu Ekspresi, bundan yaklaşık 10 yıl öncesine kadar şöhreti biraz kötü olsa da; şu sıralar yataklı vagonunda bilet bulunamayan bir macera aracına dönüşmüş durumda. Bizi de bu kara kışta yollara düşüren tabi ki bu muhteşem yolculuğu deneyimlemek oldu. Trene bindiğiniz anda her şey değişiveriyor ve siz artık yeni bir dünyanın içinde buluveriyorsunuz kendinizi sanki. Tren yavaş yavaş hızlanmaya başlayınca bizim de kalbimizin atışlarındaki ritim artmaya başlamıştı. Asıl Anadolu dediğimiz coğrafya boyunca ilerlemeye başladık. İçinde dünyanın en büyük fotoğraf sergisine gitmiş gibiydik. O büyük camlar sanki her manzarayı tablolaştırmak için oraya konmuş… Yol boyu tüneller, uçurumlar, gökyüzüne uzanan bembeyaz dağlar, nehirler… Masal diyarı gibiydi.

Eğer siz de bu muhteşem macerayı yaşamak isterseniz; tren her gün saat 18.00’da Ankara’dan  hareket edip 18.56’da Kars’ta oluyor. Kars’tan ise sabah 08.00’da hareket edip 08.26’da Ankara’da oluyor.  (güzergah ve durakları http://tcddseferleri.com/tren/dogu-ekspresiadresinden öğrenebilirsiniz.) Biz hem gidiş hem dönüş 24 saat harcayamayacağımız için giderken otobüs, dönerken tren tercih ettik. Trende 3 farklı şekilde bilet alabiliyorsunuz.

  1.  Pulman – Koltuk şeklinde.

  2. Örtülü Kuşetli – 4 kişilik oda gibi, koltuklar açılarak yatak oluyor ve temiz nevresim çarşaf veriyorlar, yatağınızı istediğiniz zaman yapıp güzel bir uyku çekebiliyorsunuz.

  3. Yataklı – Yine oda şeklinde 2 kişilik ; ekstra lavabo, buzdolabı ve masa mevcut.

  4. Biz örtülü kuşetliyi tercih ettik. 4 kişilik bilet alıp odayı kendimize tahsis etmiş olduk. Yanınıza kimin geleceği piyango olduğundan işi şansa bırakmayıp yolculuğumuzun tam anlamıyla bize ait olmasını istedik. Ve bıraktık kendimizi şiir gibi,  roman gibi manzaraların kucağına…

İLK DURAK; ANİ

ter;">Kars’a iner inmez ilk durağımız olan Ani’ye gitmek için yola koyulduk. Biz araba kiraladık çünkü Ani Harabeleri’ne direkt giden bir ulaşım aracı yok. Yakınındaki köye belli saatlerde minibüs gidiyor fakat dönüşü yok.  Taksiciler belli ücret karşılığında götürüyor. Eğer en az 3 kişi iseniz taksi tutmak da mantıklı.  Zaman sorununuz varsa ; Ani’ye ve Çıldır Gölü’ne aynı gün gidecekseniz kesinlikle araba kiralamak daha uygun bir seçenek.

Güneşin doğuşuyla beraber Ani’deydik. Doğuda Aras Nehri’nin kolu olan Arpaçay’ın yanında kurulmuş. Arpaçay, Ermenistan ile sınırımızı oluşturuyor. M.Ö. 3000 yılından günümüze kadar 24 farklı uygarlığa ev sahipliği yapmış . Selçuklular 1064’te fethedip Türklerin Anadolu’da ele geçirdiği ilk şehir olarak tarihe geçmiş.

                                                    ARPAÇAY-ERMENİSTAN SINIRI

Tabiî ki buraya sahip olan her uygarlık bir çok yapı bırakmış geride. Hava koşulları ve bakımsızlıktan gerçekten bir harabeye dönmüş olsa da son yıllarda restore çalışmalarına ağırlık verilmiş.  2012’de UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi‘ne, 2016’da ise Dünya Mirası olarak tescil edilmiş.

TİGRAN HONENTS KİLİSESİ/RESİMLİ KİLİSE/AZİZ GRİGOR KİLİSESİ